WYJAZD EDUKACYJNY DO KRASICZYNA I PRZEMYŚLA W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” (16.06.2016) |
|
|
|
W dniu 16 czerwca 2016 r. grupa 40 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem (uczestnicy warsztatów kulturalnych) wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Krasiczyna i Przemyśla. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem jest partnerem w projekcie.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Grażyna Freyer, Lucyna Jaśkowska i Aleksandra Tofilska, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Woźniak – Koordynator projektu.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie. Jest to zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek jest otoczony parkiem.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Dzwonów i Fajek, które mieści się w centrum Przemyśla, w zabytkowej, późnobarokowej Wieży Zegarowej wybudowanej w latach 1775-1777, ośmiokondygnacyjnej, wysokiej na 38 metrów, z tarasami widokowymi. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia nietypowych zbiorów dzwonów i fajek - wyrobów, które powstawały w Przemyślu od stuleci i powstają nadal.
Następnie uczniowie mieli możliwość zwiedzić Muzeum Historii Miasta Przemyśla mieszczące się w dwóch zabytkowych kamienicach przy Rynku. W muzeum można było zobaczyć wiele wystaw: wielka izba, mała sień, ekspozycje wnętrz mieszczańskich z XIX i XX wieku, kuchnia, gabinet pana domu, sypialnia, jadalnia, salon, dawne atelier fotograficzne, wystawa obrazów Mariana Strońskiego.
Po zwiedzeniu obu muzeów udano się na obiad zwiedzając po drodze Rynek i okolice (m. in. zabytkowe katedry, kamienice).
Ostatnim obiektem jaki zwiedzono w centrum miasta był Dworzec Główny. Budynek dworca kolejowego został wzniesiony w XIX w. przy okazji uruchomienia połączenia kolejowego między Lwowem i Krakowem. Dworzec jest przykładem przepięknej architektury monarchii austro-węgierskiej.
W drodze do autokaru przewodnik pokazał jeszcze charakterystyczne punkty dla Przemyśla m. in. fontannę z niedźwiadkami i Ławeczkę Józefa Szwejka.
Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Zniesienia (górującego nad Przemyślem wzgórza), jego najbardziej znanego punktu - Kopca Tatarskiego oraz Krzyża Zawierzenia. Chętni uczniowie mogli skorzystać ze zjazdu torem saneczkowym.
Celami wyjazdu było podniesienie wiedzy uczestników na temat historii i bogatych zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego. Poprzez realizację programu wyjazdu cel ten zostały osiągnięty.
Galeria zdjęć>> |
SPOTKANIE Z PANEM JÓZEFEM SROKĄ W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” |
|
|
|
W dniu 7 czerwca 2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem odbyło się trzecie i zarazem ostatnie z cyklu spotkań z twórcami kultury realizowane w ramach projektu "Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli twórcy kultury wystąpił Pan Józef Sroka. Spotkanie dotyczyło malarstwa.
Pan Józef Sroka od 1981 r. pracuje w Spółdzielczym Domu Kultury SM w Stalowej Woli. Prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w Klubie Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Zajmuje się organizacją i aranżacją wystaw, plenerów malarskich i innych działań plastycznych. Projektuje i wykonuje scenografie do przedsięwzięć SDK, jak spektakle, widowiska itp. W 2002 roku został wyróżniony odznaką Ministra Kultury "Zasłużony Działacz Kultury". Od 2007 roku prowadzi warsztaty plastyczne dla studentów na Wydziale Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Oprócz pracy zawodowej i społecznej zajmuje się malarstwem, grafiką, scenografią oraz reklamą wizualną.
W spotkaniu z Panem Józefem Sroką wzięli udział uczniowie gimnazjum - uczestnicy warsztatów kulturalnych, realizowanych w ramach projektu, nauczyciele prowadzący warsztaty kulturalne oraz seniorzy - członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddziału Rejonowego w Rudniku nad Sanem.
Uczestników spotkania powitała Katarzyna Woźniak - Koordynator projektu oraz przedstawiła informacje na temat realizowanego projektu i zaprezentowała występującego twórcę kultury. W dalszej części spotkania Pan Józef Sroka zaprezentował uczestnikom spotkania stworzone przez siebie obrazy i linoryty oraz opowiedział o swojej twórczości.
Galeria zdjęć>> |
WYJAZD EDUKACYJNY DO UJAZDU - BARANOWA SANDOMIERSKIEGO I TARNOBRZEGA DLA MŁODZIEŻY W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” (01.06.2016) |
|
|
|
W dniu 1 czerwca 2016 r. grupa 40 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem (uczestnicy warsztatów kulturalnych) wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Ujazdu, Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Grażyna Freyer, Lucyna Jaśkowska i Waldemar Skiba, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Woźniak – Koordynator projektu.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem ruin Zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe. Zamek zbudowany został przez Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1621(?) - 1644 w trzech fazach (nigdy nie został w pełni ukończony), a po jego śmierci przechodził w ręce rodziny i krewnych. Zamek był zamieszkały do 1770 roku. Został ograbiony w trakcie potopu szwedzkiego (1655) i zniszczony podczas konfederacji barskiej. Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana, co jest powodem narastania wokół niego wielu legend.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Rezydencja zwana "małym Wawelem" jest budowlą trzykondygnacyjną i została wzniesiona na planie prostokąta. Posiada cztery okrągłe baszty w narożach, prostokątną wieżę pośrodku ściany frontowej oraz wewnętrzny dziedziniec otoczony pięknymi, dwukondygnacyjnymi krużgankami.
Po zwiedzaniu udano się na obiad do "Restauracji Magnackiej" znajdującej się w Zamku.
Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega, a historia jego powstania sięga XV w. W XVII i XVIII wieku został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Tarnowscy zgromadzili w zamku wielkie zbiory dzieł sztuki, bibliotekę i archiwum.
Celami wyjazdu było podniesienie wiedzy uczestników na temat bogatych zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego związanego z rodem Tarnowskich. Poprzez realizację programu wyjazdu cel ten zostały osiągnięty.
Galeria zdjęć>> |
WYJAZD EDUKACYJNY DO RZESZOWA DLA SENIORÓW W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” (27.05.2016) |
|
|
|
W dniu 27 maja 2016 r. grupa 45 seniorów z gminy Rudnik nad Sanem wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Rzeszowa. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Opiekę nad seniorami sprawowali pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „NCR”.
Wyjazd obejmował wstęp do Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej na wybrany przez seniorów repertuar - "Podwójne Solo" (Jan Peszek).
Celami wyjazdu było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu kultury, obcowanie ze sztuką, przybliżenie tematyki pracy artystów w filharmonii. Poprzez realizację programu wyjazdu cele wyjazdu zostały osiągnięte. |
SPOTKANIE Z PANEM RAFAŁEM MARCHUTEM W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” |
|
|
|
W dniu 25 maja 2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem odbyło się drugie z cyklu spotkań z twórcami kultury realizowane w ramach projektu "Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli twórcy kultury wystąpił Pan Rafał Marchut. Spotkanie dotyczyło grafiki komputerowej.
Pan Rafał Marchut zajmuje się fotografią, grafiką, tworzeniem stron internetowych. Wykonuje fotografię krajobrazową do kalendarzy, biuletynów turystycznych, fotoreportaże dla firm, tworzy okładki do książek, fotomanipulacje dla klientów indywidualnych oraz prowadzi kursy i warsztaty fotograficzne. Wśród jego osiągnięć można wymienić: nagrodę główną w międzynarodowym konkursie ogłoszonym przez francuskie wydawnictwo J'ai lu na okładkę do książki H. P. Lovecraft’a „Les contrées du rêve” – Paryż 2012; pełną oprawę graficzną do tomiku poezji Grzegorza Wołoszyna „Poliptyk”, który otrzymał nagrodę główną w V Ogólnopolskim Konkursie na Autorską Książkę Literacką Świdnica 2012 oraz nagrodę główną w konkursie firmy BT Bis-Pol za fotografię z wypraw ekstremalnych „Czarnobyl Tour” 2013.
W spotkaniu z Panem Rafałem Marchutem wzięli udział uczniowie gimnazjum - uczestnicy warsztatów kulturalnych, realizowanych w ramach projektu, nauczyciele prowadzący warsztaty kulturalne oraz seniorzy - członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddziału Rejonowego w Rudniku nad Sanem.
Uczestników spotkania powitała Katarzyna Woźniak - Koordynator projektu oraz przedstawiła informacje na temat realizowanego projektu i zaprezentowała występującego twórcę kultury. W dalszej części spotkania Pan Rafał Marchut zademonstrował uczestnikom spotkania jak wygląda tworzenie grafiki komputerowej na przykładzie programu Photoshop oraz pokazał stworzone przez siebie przykładowe plakaty i grafiki.
Galeria zdjęć>> |
WYJAZD EDUKACYJNY DO RZESZOWA DLA SENIORÓW W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” (17.05.2016) |
|
|
|
W dniu 17 maja 2016 r. grupa 45 seniorów z gminy Rudnik nad Sanem wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Rzeszowa. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Opiekę nad seniorami sprawowali pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „NCR”.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Techniki i Militariów. W Muzeum seniorzy mogli zobaczyć bogate zbiory m.in. mundurów polskich służb (m.in. policji, wojska, straży pożarnej, straży granicznej), sprzętu AGD i RTV, samochodów, motocykli. Muzeum posiada również takie eksponaty jak np.: tramwaj, trolejbus, samoloty, pojazdy, które służyły w wojsku i policji.
Następnie uczestnicy wyjazdu udali się na obiad w "Hotelu Grand".
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzenie z przewodnikiem Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, gdzie seniorzy mogli zobaczyć wystawę "Sześć wieków Rzeszowa". W czterech salach wystawowych prezentowana jest ekspozycja przybliżająca historię miasta i regionu, najważniejsze wydarzenia w jego historii oraz sylwetki najsłynniejszych rzeszowian i ludzi z Rzeszowem związanych.
Następnym punktem wyjazdu było zwiedzanie Rynku i okolic z przewodnikiem, który pokazał najważniejsze obiekty miasta (zarówno te historyczne jak i współczesne) oraz opowiedział o ich historii.
Przedostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej "Rzeszowskie Piwnice" z przewodnikiem. Trasa znajduje się pod płytą rzeszowskiego Rynku na głębokości 0,5 - 10 m. Trasę stanowi połączony zespół dawnych miejskich piwnic (XIV - XVIII w.) o łącznej długości 396 metrów. Trasę tworzą trzy kondygnacje, które obejmują 15 korytarzy i 25 piwnic.
Ostatnim punktem wyjazdu był udział w spektaklu "Trzy siostry", który grany był w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.
Celami wyjazdu było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu kultury, obcowanie ze sztuką, przybliżenie tematyki pracy aktorów na scenie. Poprzez realizację programu wyjazdu cele wyjazdu zostały osiągnięte.
Opis wyjazdu znajduje się również na stronie Klubu Seniora w Rudniku nad Sanem: www.pzeri.pl
Galeria zdjęć>> |
SPOTKANIE Z PANEM RYSZARDEM MŚCISZEM W RAMACH PROJEKTU „SPOTKANIA Z KULTURĄ DLA JUNIORÓW I SENIORÓW” |
|
|
|
W dniu 11 maja 2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z twórcami kultury realizowane w ramach projektu "Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roli twórcy kultury wystąpił Pan Ryszard Mścisz.
Pan Ryszard Mścisz jest krytykiem literackim, publicystą, satyrykiem, poetą, nauczycielem w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Jeżowem. Jest również członkiem Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli oraz Związku Literatów Polskich - Oddziału w Rzeszowie, stałym współpracownikiem kwartalnika "Fraza" w Rzeszowie, "Nadwisłocze" w Mielcu, miesięcznika "Ulotna Przestrzeń" w Wołczynie, współpracuje także z tygodnikami i dziennikami: "Sztafeta", "Niedziela" i "Gość Niedzielny" (edycja sandomierska), "Echo Dnia", "Tygodnik Nadwiślański" i "Głos Nauczycielski". W latach 1993-1998 stały redaktor "Gazety Jeżowskiej". Od 2002 r. jest opiekunem gazetki szkolnej „Post Scriptum”, będącej jedną z najlepszych w kraju, m.in. laureatką „Pałuckiego Pióra 2005” w XII Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Szkolnych w Wągrowcu i „Pałuckiego Pióra 2008” w jednej z kolejnych edycji konkursu w Poznaniu. Prowadzi także warsztaty literackie, a jego uczniowie odnoszą sukcesy na skalę wojewódzką i ogólnopolską. Pan Ryszard Mścisz wydawał własne publikacje (m.in. tomiki wierszy), audiobook oraz współpracował przy wydawaniu innych publikacji.
W spotkaniu z Panem Ryszardem Mściszem wzięli udział uczniowie gimnazjum - uczestnicy warsztatów kulturalnych, realizowanych w ramach projektu, nauczyciele prowadzący warsztaty kulturalne oraz seniorzy - członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddziału Rejonowego w Rudniku nad Sanem.
Uczestników spotkania powitał Pan Andrzej Błaż - Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem. Katarzyna Woźniak - Koordynator projektu, przedstawiła następnie informacje na temat realizowanego projektu i zaprezentowała występującego twórcę kultury. W dalszej części spotkania Pan Ryszard Mścisz opowiadał o swojej twórczości literackiej i dziennikarskiej. Zapoznał uczestników spotkania z własnymi publikacjami (m.in. tomikami wierszy) oraz innymi, w przygotowywaniu których brał udział. Zaprezentował fragmenty swojej twórczości. Przedstawił uczestnikom spotkania historię powstania, tworzenie i wydawanie gazetki szkolnej "Post Scriptum". Opowiedział również o sukcesach swoich uczniów i odpowiadał na zadawane pytania uczestników spotkania.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów |
|
|
|
Informacja o rozpoczęciu naboru dla młodzieży w ramach projektu „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów” |
|
|
|
Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” wraz z Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem z przyjemnością informują, iż w dniach 17 marca 2016 r. – 31 marca 2016 r. prowadzony jest nabór uczniów i uczennic do projektu „Spotkania z kultura dla juniorów i seniorów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna.
Poniżej znajdują się pliki do pobrania.
Regulamin rekrutacji
Formularz zgłoszeniowy
Informacje o projekcie |
Informacja o realizacji projektu „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów” |
|
|
|
Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” z przyjemnością informuje, iż rozpoczyna realizację projektu pt. „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem oraz Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział Rejonowy w Rudniku nad Sanem.
Projekt jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i seniorów zamieszkujących Gminę Rudnik nad Sanem.
Dla uczestników projektu przewidziano atrakcyjne działania związane z obszarem kultury takie jak: warsztaty kulturalne, spotkania z ludźmi kultury i wyjazdy edukacyjne. |
|
|