W dniu 1 czerwca 2016 r. grupa 40 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem (uczestnicy warsztatów kulturalnych) wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Ujazdu, Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Grażyna Freyer, Lucyna Jaśkowska i Waldemar Skiba, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Woźniak – Koordynator projektu.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem ruin Zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe. Zamek zbudowany został przez Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1621(?) - 1644 w trzech fazach (nigdy nie został w pełni ukończony), a po jego śmierci przechodził w ręce rodziny i krewnych. Zamek był zamieszkały do 1770 roku. Został ograbiony w trakcie potopu szwedzkiego (1655) i zniszczony podczas konfederacji barskiej. Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana, co jest powodem narastania wokół niego wielu legend.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Zespołu Zamkowo-Parkowego w Baranowie Sandomierskim. Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Rezydencja zwana "małym Wawelem" jest budowlą trzykondygnacyjną i została wzniesiona na planie prostokąta. Posiada cztery okrągłe baszty w narożach, prostokątną wieżę pośrodku ściany frontowej oraz wewnętrzny dziedziniec otoczony pięknymi, dwukondygnacyjnymi krużgankami.
Po zwiedzaniu udano się na obiad do "Restauracji Magnackiej" znajdującej się w Zamku.
Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Dawna rezydencja hr. Tarnowskich herbu Leliwa wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega, a historia jego powstania sięga XV w. W XVII i XVIII wieku został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany. Tarnowscy zgromadzili w zamku wielkie zbiory dzieł sztuki, bibliotekę i archiwum.
Celami wyjazdu było podniesienie wiedzy uczestników na temat bogatych zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego związanego z rodem Tarnowskich. Poprzez realizację programu wyjazdu cel ten zostały osiągnięty.
Galeria zdjęć>>