W dniu 16 czerwca 2016 r. grupa 40 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem (uczestnicy warsztatów kulturalnych) wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Krasiczyna i Przemyśla. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Spotkania z kulturą dla juniorów i seniorów”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Publiczne Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem jest partnerem w projekcie.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Grażyna Freyer, Lucyna Jaśkowska i Aleksandra Tofilska, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Woźniak – Koordynator projektu.
Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Zespołu Zamkowo-Parkowego w Krasiczynie. Jest to zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym, pierwotnie zbudowany na przełomie XVI i XVII w. Budowę zamku rozpoczął Stanisław Krasicki. Charakterystyczne dla niego są 4 odmienne wieże narożne: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek jest otoczony parkiem.
Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Dzwonów i Fajek, które mieści się w centrum Przemyśla, w zabytkowej, późnobarokowej Wieży Zegarowej wybudowanej w latach 1775-1777, ośmiokondygnacyjnej, wysokiej na 38 metrów, z tarasami widokowymi. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia nietypowych zbiorów dzwonów i fajek - wyrobów, które powstawały w Przemyślu od stuleci i powstają nadal.
Następnie uczniowie mieli możliwość zwiedzić Muzeum Historii Miasta Przemyśla mieszczące się w dwóch zabytkowych kamienicach przy Rynku. W muzeum można było zobaczyć wiele wystaw: wielka izba, mała sień, ekspozycje wnętrz mieszczańskich z XIX i XX wieku, kuchnia, gabinet pana domu, sypialnia, jadalnia, salon, dawne atelier fotograficzne, wystawa obrazów Mariana Strońskiego.
Po zwiedzeniu obu muzeów udano się na obiad zwiedzając po drodze Rynek i okolice (m. in. zabytkowe katedry, kamienice).
Ostatnim obiektem jaki zwiedzono w centrum miasta był Dworzec Główny. Budynek dworca kolejowego został wzniesiony w XIX w. przy okazji uruchomienia połączenia kolejowego między Lwowem i Krakowem. Dworzec jest przykładem przepięknej architektury monarchii austro-węgierskiej.
W drodze do autokaru przewodnik pokazał jeszcze charakterystyczne punkty dla Przemyśla m. in. fontannę z niedźwiadkami i Ławeczkę Józefa Szwejka.
Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Zniesienia (górującego nad Przemyślem wzgórza), jego najbardziej znanego punktu - Kopca Tatarskiego oraz Krzyża Zawierzenia. Chętni uczniowie mogli skorzystać ze zjazdu torem saneczkowym.
Celami wyjazdu było podniesienie wiedzy uczestników na temat historii i bogatych zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego. Poprzez realizację programu wyjazdu cel ten zostały osiągnięty.
Galeria zdjęć>>