W dniach 5 i 6 października 2014 r. odbył się kolejny wyjazd edukacyjny w ramach projektu „Pora na seniora!”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020, realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju”.
Tym razem był to dwudniowy wyjazd edukacyjno – turystyczny do Lublina, Kozłówki i Zamościa. Celem wyjazdu było zwiększenie wśród seniorów stopnia edukacji turystycznej oraz podniesienie wiedzy na temat turystyki, zwiększenie zainteresowania aktywnym poznawaniem atrakcji turystycznych naszego kraju.
W wyjeździe wzięło udział 44 seniorów i seniorek z terenu powiatu niżańskiego (głównie z miejscowości Rudnik nad Sanem, Nisko, Ulanów i Krzeszów). Wyjazd został zorganizowany przez Biuro turystyczne „Tęcza” z Ulanowa, pilotował go Bogusław Wojtak – właściciel biura, natomiast z ramienia Stowarzyszenia „NCR” wyjazd obsługiwali: Stanisław Drygaś - pełnił funkcję kierownika wyjazdu, a opiekę sprawowały Katarzyna Potomska i Mariola Szymanek.
Pierwszym punktem wyjazdu było odwiedzenie pałacu – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Seniorzy mieli możliwość zobaczyć sam pałac i przyległe do niego ogrody oraz bogate zbiory malarstwa, rzeźby, grafiki, mebli, ceramiki, szkła, srebra, tkanin i wielu innych eksponatów. Po Kozłówce uczestnicy wyjazdu udali się na mszę świętą do Archikatedry Lubelskiej. Następnie zwiedzono wnętrza Muzeum Lubelskiego znajdującego się we wnętrzach zamku w Lublinie oglądając zbory obrazów, mebli, strojów, broni czy sztuki ludowej. Ostatnim punktem pierwszego dnia wyjazdu było obejrzenie i wysłuchanie operetki pt. „Księżniczka Czardasza” w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Potem udano się do hotelu na kolację i nocleg.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od zwiedzania lubelskiego Starego Miasta z sympatyczną przewodniczką Panią Beatą Cioczek. Seniorzy poznali historię lubelskiej starówki, obejrzeli kamienice, plac Po Farze, Bramę Grodzką, Bramę Krakowską, Archikatedrę Lubelską, Wieżę Trynitarską, Stary Ratusz – Trybunał Korony, Bazylikę Dominikanów, zwiedzano również lubelskie podziemia. Kolejnym punktem wyjazdu było Państwowe Muzeum na Majdanku. Przewodniczka Pani Beata przybliżyła seniorom historię obozu. Następnie wyruszono w kierunku Zamościa. Po zjedzeniu obiadu rozpoczęto zwiedzanie starej części miasta z przewodniczką Panią Heleną Kasprzyk, która przybliżyła seniorom historyczne dzieje Zamościa. Niespodzianką dla seniorów był pokaz strzelania z działa na zamojskich fortach. Po spędzeniu na Lubelszczyźnie dwóch dni bogatych w liczne atrakcje udano się w drogę powrotną.
Podsumowując, wyjazd należy zaliczyć do udanych, wszystkie punkty programu zostały zrealizowane a cele osiągnięte.
GALERIA ZDJĘĆ >>