W dniu 27 października 2015 r. (tj. wtorek) dla seniorów uczestniczących wcześniej w warsztatach teatralno - kabaretowych zrealizowano spotkania warsztatowe z aktorem – po jednym na grupę. Spotkania prowadziła Pani Joanna Baran – aktorka znana seniorom ze sceny rzeszowskiego teatru.
Podczas tych spotkań seniorzy mieli okazję poznać różne rekwizyty i kostiumy teatralne, dowiedzieli się jak wygląda praca profesjonalnego aktora na scenie, zadawali pytania, a także dokonali prezentacji własnych talentów aktorskich i wokalnych.
Organizacja spotkań realizowanych przez Stowarzyszenie „NCR” to część zadania Edukacja kulturalna „Spotkania z kulturą” w ramach projektu „Aktywna Jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Celem zadania było zwiększenie stopnia edukacji kulturalnej oraz poprawa dostępu do kultury. |
W ramach projektu „Aktywna jesień życia” realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” seniorzy z Niska (7 osób) i z Rudnika nad Sanem (14 osób) brali udział w warsztatach teatralno – kabaretowych.
Warsztaty prowadziła Pani Joanna Baran – aktorka rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Urodzona w Rzeszowie, szlify aktorskie zdobywała na PWST we Wrocławiu.
W ciągu 6 spotkań (dla każdej grupy po 18 godzin warsztatów) seniorzy poznawali podstawowe zasady występów kabaretowych, wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia aktorskie, pracowali nad głosem i mową ciała, odbywali próby, które zakończyły się wypracowaniem skeczów.
Pod czujnym okiem prowadzącej seniorzy uruchamiali swoją wyobraźnią sceniczną oraz ciało, ćwiczyli dykcję, sposób poruszania się na scenie.
Realizacja warsztatów teatralno – kabaretowych to część zadania Edukacja kulturalna „Spotkania z kulturą” w ramach projektu „Aktywna Jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Celem zadania było zwiększenie stopnia edukacji kulturalnej oraz poprawa dostępu do kultury.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
W dniu 22 października 2015 r. grupa 40 uczniów Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Sandomierza. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Kultura ojczysta dla seniora i juniora”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Publicznego Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem – Grażyna Freyer, Joanna Maczuga oraz Mariusz Małek, a kierownikiem wyjazdu była Katarzyna Wożniak – Koordynator projektu.
Po zebraniu wszystkich uczestników wyjazdu i sprawdzeniu listy obecności wyruszono autokarem w kierunku Sandomierza. W Sandomierzu zwiedzono: Ratusz, Rynek i okolice, Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Dom Długosza, Katedrę, Dzwonnicę, Zamek Kazimierzowski, Wąwóz Królowej Jadwigi, Kościół św. Jakuba wzniesiony w XIII w., Kościół, św. Józefa, Wąwóz Piszczele oraz Ucho Igielne.
Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy wyjazdu udali się na obiad, a następnie w drogę powrotną do domu.
Celem wyjazdu było przybliżenie uczestnikom projektu zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego oraz uzupełnienie wiadomości poznanych przez uczniów na warsztatach kulturalnych. Cel ten został osiągnięty.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
W dniu 18 października 2015 r. grupa 45 seniorów z gminy Rudnik nad Sanem wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Kultura ojczysta dla seniora i juniora”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Opiekę nad seniorami sprawowali pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „NCR”.
Po zebraniu wszystkich uczestników wyjazdu udano się w kierunku Lublina. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum na Zamku Lubelskim. Na Zamku seniorzy mieli możliwość obejrzenia wielu wystaw stałych: „Uzbrojenie Polskie i Obce XIV-XX w.”, „Polskie malarstwo historyczne i batalistyczne”, „Sztuka Zdobnicza Polska i Obca”, „Galeria Malarstwa Obcego XVII-XIX w.”, „Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w.”, „Galeria Malarstwa Polskiego XX w.”, „Monety i Medale na Ziemiach Polskich X-XX w.”, „Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego”, „Śladami przeszłości. Najdawniejsze dzieje Ziemi Lubelskiej”.
Po wizycie na Zamku Lubelskim udano się na spacer po Starym Mieście.
Kolejnym punktem wyjazdu była wizyta w Teatrze im. Juliusza Osterwy na spektaklu „Sen nocy letniej” Williama Szekspira.
Celem wyjazdu było przybliżenie uczestnikom projektu zasobów narodowego dziedzictwa kulturowego. Poprzez realizację programu wyjazdu cel wyjazdu został osiągnięty.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
W dniu 16 października 2015 r. grupa 44 seniorów wzięła udział w wyjeździe edukacyjno-kulturalnym do operetki w Lublinie. Wyjazd odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pod nazwą „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.
Opiekę nad seniorami sprawowali pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „NCR”.
Seniorzy obejrzeli operetkę wystawianą przez Teatr Muzyczny w Lublinie pt. „Skrzypek na dachu” w reżyserii Zbigniewa Czeskiego.
„Skrzypek na dachu” to jeden z najsłynniejszych musicali, którego fabułę oparto na prozie tworzącego w jidysz pisarza Szolema Alejchema. Osadzony w realiach carskiej Rosji sprzed wieku ukazuje codzienne życie mieszkańców Anatewki – i Żydów, i gojów. Głównymi postaciami są mleczarz Tewje, jego żona Gołda i ich młode córki. Ale w „Skrzypku na dachu”, jak zresztą już na początku mówi sam mleczarz, są i inni. Piosenka „Gdybym był bogaczem”, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie, jest sztandarowym utworem spektaklu.
Celem wyjazdu było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu kultury, obcowanie ze sztuką, zapoznanie się z pracą aktorów na scenie. Cel wyjazdu został osiągnięty. |
WARSZTATY ZDROWEGO ŻYWIENIA W NISKU W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNA JESIEN ŻYCIA” |
|
|
|
W dniach 16, 23 i 30 września 2015 r. w siedzibie Klubu Seniora w Nisku odbywały się warsztaty zdrowego żywienia w ramach działania „Edukacja z zakresu funkcjonowania we współczesnym świecie „Nowe umiejętności – większe możliwości”, w ramach projektu „Aktywna jesień życia”. W warsztatach wzięło udział 20 seniorów.
W pozostałych miejscowościach – Ulanów i Krzeszów warsztaty (po 9 godzin dla każdej grupy) odbędą się w październiku/listopadzie.
Warsztaty były częścią realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” projektu pod nazwą „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Spotkania w ramach warsztatów prowadziła dietetyczka Beata Mastalerczyk, która po zdobyciu wykształcenia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na kierunku żywienie człowieka, a następnie na studiach podyplomowych-kierunek psychodietetyka oraz menadżer jakości produktów spożywczych i żywienia człowieka, obecnie prowadzi własną Poradnię Dietetyczną w Stalowej Woli.
Pierwsze warsztaty dotyczyły ogólnych zasad zdrowego żywienia adekwatne do wieku seniorów. Seniorzy dowiedzieli się jakie produkty są dla nich rekomendowane, a jakich powinni unikać oraz jak powinni komponować zdrowe posiłki.
Na kolejnym spotkaniu seniorzy uczyli się samodzielnie komponować posiłki, przy czym poznawali produkty dotąd im nieznane.
Na trzecim-ostatnim spotkaniu seniorzy pod okiem dietetyczki przygotowywali sałatki i inne zdrowe przekąski, które następnie degustowali uznając, że zdrowe może znaczyć smaczne. Wszyscy zgodnie uznali, że na pewno będą stosować poznane przepisy na co dzień.
Celem wykładów było podniesienie wiedzy seniorów z zakresu funkcjonowania we współczesnym świecie.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
WYJAZD EDUKACYJNO - TURYSTYCZNY DO WROCŁAWIA W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNA JESIEŃ ŻYCIA” |
|
|
|
W dniach od 8 – 11 września 2015 r. grupa seniorów z powiatu niżańskiego (głównie z Rudnika nad Sanem, z Niska, Krzeszowa i Ulanowa) brała udział w wyjeździe edukacyjno-turystycznym do Wrocławia. Nad seniorami opiekę sprawowali pracownicy Stowarzyszenia „Niżańskie Centrum Rozwoju”.
Wyjazd ten odbył się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pt. „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Pierwszego dnia (wtorek) po niespełna siedmiogodzinnej podróży seniorzy zostali zakwaterowani w hotelu „Polonia”. Po obiedzie i odpoczynku udano się na trzygodzinne zwiedzanie Wrocławskiego Rynku i okolic wraz z przewodnikiem Tomaszem Kryszkiewiczem, który zaprezentował ciekawe miejsca, zabytkowe budynki, ulice, opowiadając ich historie, jednocześnie ukazując nowoczesne oblicze Wrocławia oraz jego małych mieszkańców – słynne wrocławskie krasnale.
Drugi dzień (środa) rozpoczęto od zwiedzania Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego z piękną wystawą malarstwa, po czym udano się na „Przystań Kardynalską” na Wyspie Piasek. Stąd wyruszono w 50-minutowy rejs parostatkiem „Wiktoria” po Odrze. Następnie udano się na obiad w okolice Wrocławskiego Rynku, skąd wyruszono na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego z przepiękną Katedrą oraz Ogrodem Botanicznym. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, o której artystyczną oprawę zadbali seniorzy z Klubu Seniora w Nisku. Tradycyjnie były śpiewy i tańce oraz smaczne dania.
Trzeciego dnia (w czwartek) udano się do wrocławskiego ZOO, gdzie obecnie największą atrakcją jest Afrykarium - unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Na terenie ZOO zjedzono obiad i udano się do Kompleksu Hali Stulecia. Tu seniorzy mieli możliwość oglądnięcia filmu ukazującego ciekawą historię powstania Hali, a także zwiedzenia Centrum Poznawczego Hali Stulecia. Ta niezwykłe interaktywne muzeum XXI wieku przedstawia zwiedzającym historię Hali Stulecia, genezę jej powstania i przemian na przestrzeni lat, wprowadzając jednocześnie w świat architektonicznych projektów przyszłości. Stąd spacerowym krokiem udano się do Ogrodu Japońskiego, a o godzinie 16 byliśmy świadkami pokazu multimedialnej fontanny wrocławskiej – największej fontanny w Polsce. Następnie udano się na zwiedzanie Wrocławia z okien autokaru. Zobaczono m.in. Stadion Olimpijski, osiedla i zabudowę mieszkaniową, a o mijanych miejscach opowiadał przewodnik.
Ostatni dzień wyjazdu (piątek) rozpoczęto od zwiedzenia Muzeum Wrocławskiego, w tym przepięknej Auli Leopoldyna. Następnie wyjechano na najwyższą w Polsce Platformę widokową w budynku Sky Tower, skąd z wysokości 49 piętra podziwiano Wrocław. Ostatnim punktem zwiedzania był Pałac Królewski. Na zakończenie udano się na obiad, żegnając się wcześniej ze wspaniałym przewodnikiem, który z pasją ukazał wspaniałe miasto jakim niewątpliwie w pamięci seniorów pozostanie Wrocław.
Wyjazd ten, przeprowadzony w ramach działania: Edukacja turystyczna „Podróże kształcą” miał na celu podniesienie wśród seniorów wiedzy na temat turystyki i zainteresowanie ich aktywnym poznawaniem atrakcji turystycznych naszego kraju. Analiza ankiet podsumowujących wyjazd wskazuje, iż ww. cele te zostały osiągnięte.
GALERIA ZDJĘĆ>> |
Informacje dla młodzieży dotyczące projektu „Kultura ojczysta dla seniora i juniora” |
|
|
|
Informacja o rozpoczęciu naboru dla młodzieży w ramach projektu
„Kultura ojczysta dla seniora i juniora”
Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” wraz z Publicznym Gimnazjum im. Orląt w Rudniku nad Sanem z przyjemnością informują, iż w dniach 7 września 2015 r. – 18 września 2015 r. prowadzony jest nabór uczniów i uczennic do projektu „Kultura ojczysta dla seniora i juniora” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego w ramach programu Kultura Dostępna.
Poniżej znajdują się pliki do pobrania.
Regulamin rekrutacji
Formularz zgłoszeniowy
Informacje o projekcie
|
WYJAZDY EDUKACYJNO-PATRIOTYCZNE DO KOLBUSZOWEJ I BARANOWA SANDOMIERSKIEGO W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNA JESIEN ŻYCIA” |
|
|
|
W dniach 20 i 27 sierpnia 2015 r. seniorzy z Rudnika nad Sanem i Ulanowa oraz z Niska i Krzeszowa wraz z opiekunami udali się do Kolbuszowej, Baranowa Sandomierskiego i Tarnobrzega.
Wyjazdy edukacyjno-patriotyczne odbyły się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” pt. „Aktywna jesień życia”. Jest to zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Pierwszym punktem wyjazdu było Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Tu pod opieką przewodników seniorzy zwiedzali skansen, który na niemal 30 hektarach eksponuje ponad 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej prezentującej kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków. Wędrując po skansenie, położonym z dala od miejskiego zgiełku, seniorzy słuchali ciekawych opowieści dotyczących tutejszych obiektów, jak tez wspominali dziecięce czasy, własne historie, które toczyły się w podobnych warunkach.
Kolejnym punktem wyjazdu był zespół zamkowo-pałacowy w Baranowie Sandomierskim. Tu seniorzy oprowadzeni przez przewodniczkę poznawali historię zamku i jego mieszkańców, a następnie posilili się na obiedzie serwowanym w przypałacowej restauracji. Po odpoczynku udano się do Tarnobrzega .
W Tarnobrzegu zwiedzono Pałac Tarnowskich wraz z dworem i kompleksem parkowo-ogrodowym. Pałac, potocznie nazywany Zamkiem Dzikowskim, stanowił siedzibę rodu Tarnowskich. Przewodnicy oprowadzając zwiedzających seniorów opowiadali historię rodu Tarnowskich, o powiązaniach z historią i ludźmi z Rudnika nad Sanem, ukazali interesujące wnętrza, wystawy.
Około godziny 16.20 udano się w drogę powrotną.
Wyjazd ten, przeprowadzony w ramach działania: Edukacja lokalno – patriotyczna „Nasza mała i duża ojczyzna” miał na celu zwiększenie wśród seniorów stopnia edukacji patriotycznej. Cel został osiągnięty.
GALERIA ZDJĘĆ 20.08.2015>>
GALERIA ZDJĘĆ 27.08.2015>>
|
SPOTKANIE Z HISTORYKIEM W NISKU W RAMACH PROJEKTU „AKTYWNA JESIEN ŻYCIA” |
|
|
|
W dniu 26 sierpnia 2015 r. w „Klubie Seniora” w Nisku odbyło się spotkanie seniorów (60+) z terenu powiatu niżańskiego z historykiem Panem Mariuszem Kowalikiem.
Spotkanie było częścią realizowanego przez Stowarzyszenie „Niżańskie Centrum Rozwoju” projektu pod nazwą „Aktywna jesień życia”, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Spotkanie rozpoczęła Pani Prezes PZERiI w Nisku - Władysława Krasny od przedstawienia gościa spotkania – historyka – Pana Mariusza Kowalika.
Następnie miał miejsce wykład na temat historii naszego regionu i powiatu, który z wielką pasją i znawstwem poprowadził Pan Mariusz Kowalik.
Zadanie miało na celu zwiększenie stopnia edukacji patriotycznej. Seniorzy podnieśli swoją wiedzę z zakresu historii naszego regionu.
GALERIA ZDJĘĆ>>
|
|
|